Make your own free website on Tripod.com
 
Korutepe Tarımsal Ürünler Pazarlama ve Üretim Korutepe Tarımsal Ürünler Pazarlama ve Üretim - Petekli Ve Süzme Bal Pazarlamaktadır.
ARICILIK VE BALCILIK BÖLÜMÜ
Daha geniş kapsamlı bilgiye daha çabuk ulaşabilmeniz için bu sitedeki bilgiler sık sık sürekli güncellenmekte ve gerektikçe yeni sayfalar eklenerek içerik kapsamı genişletilmektedir. Bu yüzden sık sık ziyaret ettiğinizde sürekli yeniliklerle karşılaşabileceksiniz. Sitenin içeriğini oluşturan bilgiler önceden bildirilmeksizin değiştirilebilir. Son Güncelleme Tarihi : Mayıs 17, 2000
BALLI YİYECEKLER
BALLI YİYECEK TARİFLERİ
BAL ŞERBETİ TARİFİ
125 gr bal, 50 gr limon suyu, 75 gr gülsuyu, 1/2 kahve kaşığı zenzefil bir kaba konarak iyice karıştırılır.
BALLI ARMUT TARİFİ
Sıcak ya da soğuk olarak krem şanti ile servis edilebilen bu tatlının malzemeleri: 4 adet soyulmuş ve ortaları çıkarılmış büyük sert atmut, 1,5 çorba kaşığı tereyağ, 1/4 su bardağı limon suyu, 1/4 su bardağı konyak, 1/2 su bardağı süzme bal, 1 çay kaşığı toz tarçın, 1 kahve kaşığı hindistan cevizi rendesi. Önce fırın 160'C sıcaklıkta ısıtılır. Ateşe dayanıklı orta boy bir tabak bir tatlı kaşığı tereyağ ile yağlanır. Armutlar bu tabağa dizilir. Küçük bir tencerede hafif ateşte limon suyu, konyak ve bal tahta kaşıkla karıştırılarak ürtüksüz olana dek ısıtılır. Tarçın ve hindisan cevizi eklenerek tencere ateşten alınır ve içindeki karışım armutların üzerine dökülür. Kalan tereyağı küçük parçalara bölünüp armutların üzerine bastırarakk yerleştirilir. Tabak fırına konularak 30-35 dakika armutlar yumuşayana dek pişirilir. Fırından çıkarılan armutlar hemen sıcak olarak veya daha sonra soğuk olarak servis edilir.
BALLI KEK TARİFİ
Bu kek isteğe göre kremalı veya sade olarak servis edilir. Çay davetlerinde kalın dilimler halinde kesilip üstlerine tereyağı sürülebilir. Malzemeleri. 250 gr toz şeker, 100 gr karışık meyve şekerlemesi, 1 çay kaşığı tereyağ, 1/2 kg buğday unu, 1 kahve kaşığı tuz, 1 kahve kaşığı hindistan cevisi rendesi, 1 kahve kaşığı tarçın, 1 tatlı kaşığı karbonat, 250 gr süzme bal, 80 gr rafine yağ, 3 adet hafif çırpılmış yumurta, 1 çorba kaşığı süt, 1 limon kabuğu rendesi, 1 çorba kaşığı reçel, 50 gr tuzsuz, kabuksuz badem. Fırın 180'c sıcaklıkta ısıtılır. Orta boy yuvarlak bir kek kalıbı yağlanıp dibine ve etrafına yağlı kağıt konur. Sonra un ve tuz büyük boy bir kaseye konur. Hindistan cevizi, zencefil, tarçın ve karbonat katılarak tahta kaşıkla karıştırılır. Orta boy bir tencerede bal rafine yağ ile birlikte hafif ateşte tahta kaşıkla karıştırılarak bal yağı içine çekene kadar ısıtılır. Sonra ateşten alınıp dinlenmeye bırakılır. Orta boy bir kasede yumurta ve süt çırpılır. Limon kabuğu rendesi, reçel, yağ-bal karışımı eklenerek çırpma sürdürülür. Unun ortası açılarak bu karışım boşaltılır. Şeker ve karışık meyve şekerlemesi eklenerek çırpılır. Bu karışım kalıba dökülerek üstüne bademler dizilir. Fırında 75 dakika, keke batırılan şiş temiz çıkana kadar pişirilir. Kalıp fırından alınarak 10 dakika bekletildikten sonra servis tabağına çevrilir. Yanlarındaki ve üstündeki yağlı kağıtlar alınıp iyice soğuduktan sonra servis edilir.
BALLI KURABİYE TARİFİ
Malzemeler: 1 tatlı kaşığı tereyağ, 125 gr toz şeker, 1/2 bardak süzme bal, 4 çorba kaşığı su, 60 gr küçük parçalara kırılmış sütsüz çikolata, 150 gr çekilmiş ceviz, 250 gr un, 1 tatlı kaşığı kabartma tozu, 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı toz tarçın, 2 yumurta. Önce fırın 180'C'de ısıtılır. 20x30 cm boyunda bir pasta kalıbı 1 tatlı kaşığı tereyağla hafifçe yağlanır. Orta boy bir tencerede şeker, bal ve su hafif ateşte şeker eriyene kadar karıştırılarak kaynatılır. Tencere ateşten alınarak çikolata parçaları ve cevizler eklenir. Çikolatalar eriyene kadar karıştırılır. Soğuması için bir kenara bırakılır. Un, kabartma tozu, karbonat ve tarçın orta boy bir kaseye konarak soğumuş çikolatalı bal karışımı eklenir. Yumurtalar çırpılarak bu karışıma katılır ve iyice karıştırılır. Önceden yağlanmış kalıba boşaltılarak fırında 35 dakika pişirilir. Fırından çıkardıktan sonra sıcakken bıçakla çubuklar halinde kesilerek soğumaya bırakılır.
BALLI PUDİNG TARİFİ
Çok değişik bir tatlı olan ballı puding tatlısının bal kokması gerektiğinden kokusu güçlü bal kullanılması bunu sağlar. Malzemeler: 30 gr tereyağ, 3/4 bardak süt, 30 gr irmik, 1/2 bardak süzme bal, 1 portakal kabuğu rendesi, 1 kahve kaşığı toz tarçın, 3 adet sarısı ve akı ayrımış yumurta, 150 gr ekmek içi. Puding kalıbı 1 tatlı kaşığı tereyağla yağlanır. Orta boy kulplu bir tencerede süt ve irmik orta ateş üstünde kaynayıncaya kadar ısıtılır. Ara sıra karıştırılarak 8 dakika kadar karışım koyulaşıncaya kadar pişirilir. Kulplu tencere ateşten alınarak bal, rendelenmiş portakal kabuğu rendesi, tarçın, 3 yumurta sarısı, ekmek içi ve 30 gr tereyağ eklenip tahta bir kaşıkla iyice karıştırılır. Orta boy bir kasede 3 yumurta akı iyice çırpılıp madeni bir kaşıkla ballı karışıma yavaşça eklenerek iyice karıştırılır. Hazırlanan bu karışım puding kalıbına boşaltılır. Geniş bir tencereye su doldurulup orta ateşte ısıtılır. Yağlı kağıttan puding kalıbının ağız ölçülerinden biraz büyükçe bir parça kesip kalan 1 tatlı kaşığı tereyağla iyice yağlanır. Alüminyum kağıttan yağlı kağıt boyutunda bir parça kesilir. Yağlı kağıdın yağlanmış yüzeyi üstüne alüminyum kağıt orta ekseni etrafında 2,5 cm kıvırarak yerleştirilir. Alüminyum kağıdın yüzeyi üste gelecek biçimde, yağlı-alüminyum kağıt puding kalıbının üstüne yerleştirilip sıkıca bağlanır. Puding kalıbı kaynar su düzeyi puding kalıbının yarı yüksekliğinde olacak biçimde içinde kaynar su bulunan tencereye yerleştirilir. Tencerenin üstü kapatılarak 3 saat (tenceredeki su azaldıkça su eklenerek) pişirilir. Puding kalıbı ballı puding iyice pişince kaynar su içinden çıkarılıp yağlı alüminyum kağıt atılır. Sıcak servis tabağına ters çevrilir. Sıcak servis yapılır.
BALLI MEYVE SALATASI SOSU TARİFİ
Taze meyve salatalarında kullanılan bu sosun bal oranı değştirilerek tatlı veya ekşi olması sağlanabilir. Malzemeler: 125 gr süme bal, 125 gr limon suyu, 1/2 kahve kaşığı zencefil. Bütün malzeme iyice karştırılarak sıkı kapanan bir kavanozda saklanabilir.
BALLI TURTA TARİFİ
Krema, bal ve cevizle süslenen turta çayın yanında veya yemekten sonra üstüne krema konup tatlı olarak servis edilebilir. Malzemeler: Kek için - 240 gr un, 120 gr tereyağ, 2 çorba kaşığı tereyağ, 1 yumurta, 3 çorba kaşığı soğuk su. İçi için: 250 gr koyu krema, 300 gr toz şeker, 1/2 su bardağı su, 3 çorba kaşığı süzme bal, 400 gr kabaca kıyılmış ceviz. Üstü için: 1 yumurta, 1,5 çorba kaşığı süt. Un, tereyağ ve tuz büyük bir çukur kaba konup parmak ucuyla ekmek içi kıvamına gelene kadar yoğurularak tereyağı una yedirilir ve şeker eklenir. Küçük bir kasede 1 yumurta 2 çorba kaşığı su ile çırpılarak bu karışımın içine dökülür. Hamur hafifçe yoğrularak topak haline getirilir ve yağlı kağıda sarılarak buzdolabında 15 dakika bekletilir. Fırın 180'C ısıya ayarlanır. Hamur buzdolabından çıkarılarak bir bıçakla 1/3'ü kesilir ve buzdolabına yerleştirilir. Kalan hamur unlanmış hamur tahtası üzerinde 3 mm kalınlığında açılarak oklava yardımıyla kaldırılır ve 20 cm çapında yuvarlak bir kalıba yerleştirilir. Hamur kalıpta gevşetilip kenarlarına bıçakla çentikler yapılarak süslenir. Kalıp buzdolabına konularak turtanın içi hazırlanır. Küçük bir sos tavasında krema bir taşım kaynatılarak ateşten alınır. Başka bir küçük sos tavasında şeker hafif ateşte, 1/2 su bardağı su ile tahta kaşıkla karıştırılıp şurup haline getirilir. Ateşin sıcaklığı arttırılıp şurup soluk altın rengini alana kadar kaynatılıp ateşten alınır. Karıştırarak sıcak kremanın içine boşaltılır. Karışım pürtüksüz bir hale geldiğinde bal ve cevizler eklenir. Buzdolabındaki pasta kalıbı alınıp hazırlanan karışım pasta kalıbındaki hamurun üzerine dökülür, üzeri bıçakla düzeltilir. Bir pasta fırçasıyla pastanın kenarına 1,5 çorba kaşığı sütle çırpılmış yumurta sürülür. Hafifçe unlanmış hamur tahtasında buzdolabındaki hamur çıkarılarak 3 mm kalınlıkta açılır ve oklavayla kaldırılıp pasta kalıbındaki pastanın üzerine yayılır. Üzeri bıçakla süslenir, kenarları bir çatalla bastırılarak sıkıştırılır. En üstteki hamura da yumurta-süt karışımından fırça ile sürülür. Turta fırında 40-45 dakika pişirilir. Fırından çıkarılıp iyice soğuduktan sonra kalıptan alınıp servis edilir.
Aradıklarınızı bulamadığınızda lütfen bize bildiriniz. Çabuk karşılık alabilmeniz için gerekli her türlü açıklamayı yaparak isteğinizi belirtiniz. Bizde bulunmayan isteklerinizi en kısa sürede bularak aradığınızı size sağlamaya çalışacağız.
BALARISIBALKOVAN ÜRÜNLERİARICILIK MALZEMELERİARICILIK İLAÇLARIARICILIK VE BALCILIKARICILIK YAYINLARI |
SİTE HARİTASIŞİRKETİMİZMÜŞTERİ DESTEĞİBİLGİ KORUMAWEB E-POSTAKONUK SALONUTARIM BÖLÜMÜ |
Korutepe Tarımsal Ürünler Pazarlama ve Üretim
E-POSTA: korutepeari@turkmall.com ikon korutepetarim@turkmall.com ikon YAZILI MESAJ MERKEZİ
INTERNET FAKS: +1-435-804-9079 ikon +1-775-855-4492 ikon +1-530-579-7565 ikon +1-209-671-3415 ikon FAKS: +90-282-768-0552
INTERNET TELEFON: FreeTalk-598683 ikon TELEFON: +90-282-768-6201 ikon +90-532-296-5975 ikon SESLİ E-POSTA: +1-530-688-9267
SATIŞ YERİ: Pazarcık Mahallesi, Ayvacık Caddesi No: 63 Saray, 59600 Tekirdağ
Korutepe Arıcılık ve Balcılık copyright 2000 Korutepe Tarımsal Ürünler Pazarlama ve Üretim. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu web sitesi ES CYBERMALL COMPANY tarafından düzenlenmiştir ve WWW.TURKMALL.COM tarafından yönetilmektedir.